Opłata przygotowawcza – co warto wiedzieć?

Czasami zdarza się, że musimy zwrócić wyższą kwotę pożyczki niż początkowo sądziliśmy. Często nie wiemy dlaczego. W takich sytuacjach najczęściej okazuje się, że pożyczkodawca naliczył nam opłatę przygotowawczą. Spotkają się z nią głównie osoby, które biorą pożyczkę ratalną, firmy chwilówkowe wycofały ją po nowelizacji ustawy antylichwiarskiej.

Co kryje się pod pojęciem opłaty przygotowawczej?

Opłata przygotowawcza obejmuje wszystkie koszty, które poniósł pożyczkodawca podczas przygotowywania naszej umowy oraz w czasie sprawdzania naszej zdolności kredytowej. Często bowiem muszą w to włożyć więcej pracy, a opłata przygotowawcza stanowi ich rekompensatę. Opłata powinna być stała i niezależna od kwoty pożyczki, ale praktyka pokazuje, że z tym bywa różnie. Niestety nie wiadomo, jak dokładnie jest naliczana opłata przygotowawcza, więc warto uważnie czytać umowę. To w niej znajdziemy informację o wysokości kwoty do spłacenia. Czasami opłata przygotowawcza może nie być odpowiednio wyeksponowana, ale musi być zawarta w umowie.

Opłata przygotowawcza a prowizja

Niektórzy błędnie sądzą, że opłata przygotowawcza to inaczej prowizja za udzielenie pożyczki. Niestety są to różne aspekty i wiążą się różnymi kosztami. Prowizja jest opłatą za to, że pożyczkodawca decyduje nam się udzielić pożyczki. Natomiast opłata przygotowawcza, jak wyżej wspomnieliśmy to jest płacona za czynności związane z przygotowaniem pożyczki. W przypadku odstąpienia od umowy prowizja musi być zwrócona.